web analytics

Doğum Kontrol İlaçlarının Etkileri

32

Doğum Kontrol İlaçlarının Etkileri, Doğum kontrol ilaçları Östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça tercih edilen bir korunma yöntemidir.

Doğum Kontrol İlaçlarının Etkileri Koruma Sağlar mı ?

Hamilelik kadın yumurtalarında üretilen yumurta ile erkek sperm hücresinin birleşip döllenerek rahim içinde bulunan hormonlar dışarıdan verildiği için vücudun hormon kontrolünü ele geçirerek yumurtalıklardan yumurtlama olmasını engeller. Böylece spermin dölleyeceği yumurta olmadığı için hamilelik durumu söz konusu olmaz.

Doğum Kontrol Hapları Güvenilir mi ?

Doğum Kontrol İlaçlarının Etkileri, Doğru kullanım sağlandığı sürece doğum kontrol ilaçları hamilelikten koruma oranı %100’e yakın bir orana sahip olur. Günümüzde mevcut geriye dönülebilir korunma yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biridir.

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanabilir?

Bazı özel durumlar dışında tüm kadınlar doğum kontrol hapı kullanabilir. Özellikle 40 yaş altı kadınlar, henüz çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, adet düzensizliği ya da adetleri ağrılı ve sancılı geçen kadınlarda ilk seçenek olarak tercih edilebilir.

Doğum Kontrol Haplarının Gebelik sürecini Engellemesi Dışındaki Yararları Nelerdir?

Doğum Kontrol İlaçlarının Etkileri doğum kontrolü dışında da kullanım alanları bulunmaktadır. Adet düzensizliği, hapların çok fazla kullanıldığı durumlardan biridir. Düzensizliğin yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırdığı gibi âdet kanamasının başlayacağı zamanı bilmek de kadınları rahatlatmaktadır. Bazı fonksiyonel yumurtalık kistlerinin tedavisi de dönemsel uygulamalar ile yapılabilmektedir.

Bu ilaçların kullanılması ile adet dönemi sancılarında ve özellikle âdet öncesi dönemlerde yaşanmış gerginliklerde belirgin azalmaların olduğuna saptamıştır.

Kısırlığın sebeplerinden biri olarak sayılan rahim, yumurtalık ve tüpleri içine alan iltihabi durumlara karşı doğum kontrol haplarının koruyucu etkisi olduğu bilinir. Ayrıca çeşitli araştırmalar doğum kontrol hapı kullanımı ile dış gebelik oluşma riskinin azaldığını ve yumurtalık ile rahim kanserinin daha az görüldüğünü ortaya koymuştur.

Diğer bir kullanım alanı, endometriosiz denen rahim içi dokunun rahim dışında bulunması durumunda uzun süreli ile gerileme sağlanabilmesidir. Sosyal açıdan bir avantajı da adetin erkene alınması ya da daha ileri tarihe kaydırılması istenen durumlarda doktorunuza danışarak bunun sağlanabilmesidir.

Doğum kontrol ilaçları kullanılmaya başladığı ilk zamanlarda ortaya çıkan bazı şikâyet veya başka durumların olması ile birlikte bu ilaçların hemen bırakılması gerekir.