web analytics

Doğum Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

34

Doğum kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler, Doğum kontrol ilaçları östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça tercih edilen bir korunma yöntemidir.

Doğum kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Doğum kontrol Hapları Nasıl Korur?

Hamilelik kadın yumurtalarında üretilen yumurta ile erkek sperm hücresinin birleşip döllenerek rahim içinde bulunan hormonlar dışarıdan verildiği için vücudun hormon kontrolünü ele geçirerek yumurtalıklardan yumurtlama olmasını engeller. Böylece spermin dölleyeceği yumurta olmadığı için hamilelik durumu söz konusu olmaz.

Doğum Kontrol Hapları Güvenilir m?

Doğru kullanım sağlandığı sürece doğum kontrol ilaçları hamilelikten koruma oranı %100’e yakın bir orana sahip olur. Günümüzde mevcut geriye dönülebilir korunma yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biridir.

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanabilir?

Bazı özel durumlar dışında tüm kadınlar doğum kontrol hapı kullanabilir. Özellikle 40 yaş altı kadınlar, henüz çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, adet düzensizliği ya da adetleri ağrılı ve sancılı geçen kadınlarda ilk seçenek olarak tercih edilebilir.

Kısırlığın sebeplerinden biri olarak sayılan rahim, yumurtalık ve tüpleri içine alan iltihabi durumlara karşı doğum kontrol haplarının koruyucu etkisi olduğu bilinir. Ayrıca çeşitli araştırmalar doğum kontrol hapı kullanımı ile dış gebelik oluşma riskinin azaldığını ve yumurtalık ile rahim kanserinin daha az görüldüğünü ortaya koymuştur.

Doğum Kontrolü Nedir?

Günümüzde birçok kişinin en çok istemediği durumlardan biri beklenmeyen gebeliklerdir. Bunların engellenmesinin birçok yöntemi bulunmaktadır. Doğum kontrolü ile isteyen gebeliklere karşı önlem alınabilmektedir. Doğum kontrolü geçici ya da kalıcı olarak gebeliği engellemek veya gebe kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır.

Kondom (prezervatif) Nedir?

Prezervatif, penisin üzerine bir kolof gibi geçirilen ince, şeffaf ve çoğunlukla lateks malzemelerinden yapılmış bir araçtır. Spermleri içerde tutarak vajinaya ulaşmasını engeller ve gebeliğe karşı koruma sağlar. Lateks alerjisi bulunan kişiler için, poliizopren malzemeden yapılmış prezervatifler de üretilmektedir. Prezervatifle korunma, dünyada en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerindendir. Aynı zamanda AIDS ve benzeri viral hastalıkların bulaşmasına karşı da koruma sağladığından güvenli seks deyince ilk akla gelenlerdendir.

Kadın Prezervatifi Nedir?

Kadınların vajinal kanalına yerleştirerek kullanabildiği lateks ya da poliüretandan yapılmış kese şeklindeki koruma ürünüdür. Femidom olarak da bilinir.