web analytics

Gebelikte Üçlü Tarama Testi

Gebelikte Üçlü Tarama Testi

Gebelikte üçlü tarama testi, Hamilelik bir kadının en çok dikkat etmesi gereken kısımlardan biridir. Özellikle geç yaşlarda (35 yaş üstü ) hamile kalan kadınların en büyük korkulu rüyası bebeğin down sendromu ve ya sinir yolu hastalıkları gibi anormal bir şekilde dünyaya gelmesidir.

Gebelikte Üçlü Tarama Testi Yaptırmak Gereklimi ?

Hızla gelişen tıp dünyası ve teknoloji sayesinde artık bebek anne rahmindeylen bile oluşabilecek tüm sorunlar önceden tespit edilebilmektedir. 3’lü tarama testi nedir sorusunun cevabına gelelim ;

Üçlü tarama testi ( Triple test ), bütün hamile anne adaylarına, hamilelik döneminin 16. Ve 18. Haftaları arasında yapılması önerilen bir kan testidir. Anne adayından alınan kan içerisinde 3 farklı horman testi yapılır.

Yapılan bu testlerin ölçümünde, anne adayının yaşı, kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ve hamilelik haftası ile beraber özel bir bilgisayar programına girilerek işleme tabi tutulur. Hamilelikte bebeğe ait özellikle Tizomi 21 ( Down Sendromu ), Trizomi 18 ( Edwards Sendromu ) gibi kromozon bozuklukları ile birlikte “ Nöral tüp defektleri” adı verilen anormalliklerin tespitidir. İkili testte olduğu gibi, üçlü test de riskli grubu tarayan bir tarama testidir.

Üçlü tarama testi ne zaman yapılır; Genel olarak 3’lü test gebeliğin 16. Ve 18. Haftaları arasında yapılması önerilen bir testtir. Lakin, zorunluluk durumlarında 15. Ve 22. Haflalar arasındada yapılabilir.

Üçlü tarama testi hamile olan tüm kadınlara yapılması tavsiye edilen bir test olmasının yanında aşağıdaki durumlarda yapılması özellikle tavsiye edilir.

  • Aile geçmişinde doğumsal kusurları olanlar
  • 35 yaş ve üstü gebelik
  • Hamilelik sırasında zararlı ilaç ve ya hap kullanmış olmak
  • İnsulin ve diyabet rahatsızlığı varsa
  • Hamilelikte virüs kaynaklı bir enfeksiyon geçirilmişse
  • Aile soyunda doğuştan kusurlu bir doğum olduysa
  • Doğuştan engelli çocuk sahibi olunduysa

Üçlü Tarama Testinin Başarı Oranı Nedir;

Testi yaptırmadan önce bilmeniz gereken en önemli husus; bu testin tanı koymadığı, yanlızca tarama yaptığıdır. Üçlü tarama testi ile down sendromlu bebek taşıyan gebeliklerin tamamı belirlenemez ancak, % 70 kadarı tespit edilebilir.

Down sendromlu bebek taşıyan hamileliklerin yaklaşık üçte birinde üçlü test sonucu yüksek riskli olarak dünyaya gelmezi normal olarak dünyaya gelir. Bu tespit etme başarısının düşüklüğü sebebi ile testin tek başına kullanılması tavsiye edilmez.