web analytics

Kadın Doğum Doktorlarının Tavsiyeleri

Kadın Doğum Doktorlarının Tavsiyeleri

Kadın Doğum Doktorlarının Tavsiyeleri, Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının anne adayları için verdiği birtakım tavsiyeler vardır. Anne olmak isteyenler, hamilelik öncesinde yaştan beslenmeye ve belirli sağlık kontrolleri ve sporları düzenli olarak yapmalarında diğer bütün konuların hepsini ele almaktadır.

Kadın Doğum Doktorlarının Tavsiyeleri ve Sağlıklı Hamilelik Tüyoları

Birçok uzmanın sözüne göre hamilelikten önceki 9 ay boyunca anne olmaya hazır olmak için düzenli bir program yapılması gerekmektedir.

Gebelik İçin ideal Yaş Aralığı Nedir?

Bugünlerde kırsal kesimlerde genç yaşlarda evlilikler arttığını, büyük büyük metropollerde ise gebelik planlarının ileri yaşlara ertelendiği uzmanların gözünden kaçmayan önemli bir durumdur. Hamile kalıp anne olmak isteyen kişilerin öncelikle yaşlarına dikkat etmesi gerekir.

Fiziksel gelişimlerini tamamlamadan hamile kalan kadınlar günümüzde önemli problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Gebe kalmak için en ideal yaş aralığı 25 ile 35 yaş aralığıdır. 24 yaş altındaki anne adaylarında kemik dokusu hala gelişmekte olduğundan kalsiyum takviyesi yapılmalıdır.

Gebelikte önerilen günlük kalsiyum miktar 120 grama kadar çıkmaktadır. 200 mililitre süt içerisinde 240 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum desteğini ilaç olarak almak böbrek taşı riskini arttıracağı için mümkün olduğunca besin şeklindeki takviye etmek uygun olur.

Erken yaştaki gebeliklerde halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen şiddetli gebelik tansiyonu riski ve kemik çatı henüz tam gelişmediği için sezaryen doğum oranı daha yüksek olur.

35 yaş üzerindeki gebeliklerde yumurtaların yaşlanmasına bağlı olarak doğumsal anomalilerde ve sezaryen ihtimalinde artış gebelik şekeri ve gebelik tansiyonu görülebilir. 40 yaş üstü kadınlarda ise hafif bir şekilde kemik erimesi durumu görülebildiğinden dolayı kalsiyum tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Hamile Kalmak için İdeal Kilo Nedir?

Anne adaylarının gebelik sırasında olduğu gibi hamileliğe hazırlanırken de kilolarına dikkat etmeleri gerektiğini belirten uzmanlar bazı tavsiyelerde bulunmuştur. Anne adaylarının gebe kalmak için ideal kiloda olup olmadıklarını çok basit bir hesaplama ile bulabilirler.

Bu duruma uygun planlama ile sağlıklı bir hamilelik sürecine adım atabilirler. Vücut kitle indeksi kilonun boy ölçüsünün metre olarak kendi karesine bölünmesi ile elde edilen değerdir. Vücut kitle endeksi 18-25 aralığında ise gebelik durumu idealdir. 18’in altı zayıf 25’in üstü kilolu anlamını taşır.