web analytics

Vajina Daraltma Operasyonu

Vajina Daraltma Operasyonu

Vajina Daraltma Operasyonu; Vajina daraltma operasyonu diğer adıyla vajinoplasti ameliyatı, vajinal yani normal yolla doğum gibi nedenlere bağlı olarak kadınlarda vajinanın gevşemesi sonucu cinsel ilişkide tatmin olamama problemi söz konusu olduğunda vajinayı, daraltma ve sıklaştırma için yapılan bir ameliyattır.

Vajina Daraltma Operasyonu Neden Yapılır

Çok doğum yapmak en önemli neden olmasına rağmen bazen yapısal olarak da vajina genişlemesi söz konusu olabilir. Yaşanan bu problem sadece erkekte değil, aynı şekilde kadında da kendini gösterir. Cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi de önemli şikayetlerden biridir.

Özetleyecek olursak eşlerin cinsel hayatından son derece önemli durum olan ‘’vajina genişlemesi’’ vajina daraltma adın altında cerrahi operasyon ile düzeltilir. Vajina bölgesindeki muhtemel sorunları olan iç dudakların sarkması dış dudakların estetik dış görüntüsü mons pubisdeki yağlanma total renk değişimi kararma, total gevşeme, partnerle karşılıklı olarak his sorunu, idrar kaçırma orgazm olamama, yetersiz uyarılma, ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilebilir.

Vajinal bölge için ileri düzeyde olan bir lazer kullanan uzmanlar, bu teknolojiyi hem estetik hem de hastalık tedavisinde kullanmaktadırlar. Vajina daraltma sıkılaştırma ve beyazlatmayı estetik adı altında yapan uzmanlar vardır.

Vajina Daraltma İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Uzmanlara göre kadınlar vajina daraltma operasyonunu gebelik döneminin ardından tercih etmektedir. Doğum sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Vajina da kesinin olup olmaması bu ameliyattaki en büyük etkenlerden biridir.

Bebek doğarken vajinanın yırtılmaması için doktor tarafından epizyotomi yapılır. Bu kontrolü sağlamak için yapılır, aksi takdirde vajina da kontrolsüz yırtıklar meydana gelir. Epizyotominin ardından vajina da izler kalabilir. Vajen bölgesinde ağrı olabilir fakat uzmanlar tarafından izler yok edilerek doku sıfırlanır ve ağrılar kesilebilir.

Doğum esnasında vajina bölgesinde yırtıklar meydana geldiyse vajinanın dikilmesi oldukça zor bir işlemdir. Kişilerde yırtık çok derin olduğu için uzmanlar cinsel ilişkiyi tavsiye etmezler. Bu sebeplerden ötürü uzun süre cinsel ilişki yaşayamayan çiftler bulunmaktadır. Ancak 2 ya da 3 seanstan sonra çiftlerin daha çok rahatladıkları gözlemlenen durumlara arasında yer alır. Doğum sonrasında yırtık bölgedeki yaraların kapanması ile birlikte tedaviye başlanır.