web analytics

Bartholin kisti nedir?

Bartholin kisti nedir?

Vajinanın her iki tarafında yer alan kese şeklindeki bezelere bartholin bezleri adı verilmektedir. Bu bezlerin iltihaplanması ve tıkanması ile birlikte bartholin apsesi olarak da bilinen bartholin kisti rahatsızlığı kaynaklanmaktadır.

Yaklaşık olarak 2.5 cm uzunluğunda ve 0.5 cm büyüklüğünde olan bu bezeler vajina girişine doğru açılarak cinsel ilişkiyi kolaylaştırma rolü görürler. Eşeysel ilişki sırasında ağrı oluşmasını önleyen ve vajinayı daha ıslak hale getiren salgılar üreten bu bezlerin büyüklüğü enfeksiyon ile tıkandırılmış olduğunda 4-5 cm ye erişebilmektedir. Tıkanıklık nedeniyle boşalamayan sıvılar vakit içerisinde birikerek bartholin kistine dönüşmektedir. Bu rahatsızlığa tam olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir.

Bartholin kistinin emareleri

Bartholin kisti küçük olduğu durumlarda herhangi bir belirti göstermemektedir. Ancak kistin büyüdüğü durumlarda özellikle vajinada gözle görülür değişimler ortaya çıkmaktadır. Vajina dudaklarının birinde y ada her ikisinde şişme, kızarıklık, ödem, şiddetli ağrı, cinsi ilişki sırasında şiddetli ağrı, yanma ve kızarıklık gibi basit fark edilebilir belirtiler kistin varlığına dair başlıca belirtilerden birtakımlarıdır. Ayrıca ateş, iltihaplı akıntı, halsizlik, adım atma ve oturma şeklinde günlük hareketlerde zorlanma da bartholin kistinin emarelerinden birtakımlarıdır. Kist çok efsun olmasa da bazı durumlarda bölgedeki sıcaklık hissi ve bezleri çevreleyen cildin hassaslaşması ve kızarması da kistin varlığına işaret eden belirtilerdendir.

Tedavi yöntemi

Bartholin kistinden şüphelenen kadınların zaman kaybetmeden uzman bir doktora muayene olması gerekmektedir. Bölgede enfeksiyon oluşumu gözlendiğinde antibiyotik tedavisiyle rahatsızlığın giderilmesi sağlanabilmektedir. Ek olarak oluşan apsenin boşaltılması ve ağrı kesici kullanılması da tedavi şekilleri arasında yer verilmiştir. Marsupiyalizasyon yöntemi ile biriken mukusu dışarı çıkarmak başlangıç dönemindeki apsenin ortadan kaldırılması için müessir yöntemlerden biridir. Rahatsızlık ilerleyen evrelerde ve artık kiste dönüştü ise karbondioksit lazer tedavisi ya da gümüş nitrat tedavisi ile kist tahrip edilebilmektedir. Kistin en ileri seviyesinde ve büyüklüğün gözle görülebilir hale geldiği durumlarda, kist cerrahi müdahale ile olduğu yerden alınmaktadır. Yaklaşık 10 gün içerisinde bölge iyileşmektedir. Sadece uygulanan yöntem ne kadar başarılı olursa olsun bartholin kistinin tedaviden sonraki ilk 6 ay içinde yenileme olasılığı %25 ile %30 civarındadır.