web analytics

Histerektomi

Histerektomi

Histerektomi, Rahmin belirli bir sebepten ötürü alınması ameliyatına denir. Birçok jinekolojik sorun histerektomi ile giderilebilirdi. Fakat büyük bir cerrahi girişim olduğu için doktorunuz öncelikle diğer tedavi şekillerini öğrenebilir.

Histerektomi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Diğer tedavi şekillerine yanıt vermeyen durumlarda histerektomi en iyi seçeneklerinden biri olabilir. Karar vermeden önce tedavi seçenekleri açısından doktorunuzdan bilgi istemelisiniz. Bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Rahim, Leğen kemiğinin çevrelemiş olduğu bölge de düz kastan oluşmuş gebelikte içinde bebeğin geliştiği bir organdır. Doğum hareketleri sırasında kasılarak doğumu sağlanır.

Histerektomi Nedir? Rahmin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık ameliyatlarından biridir. nedenlerinden bir takımları şunlardır:

  • Myomlar
  • Endometriozis
  • Anormal kanama
  • Uzun devam eden, uygulanan tedavilere cevap alınamayan rahim kaynaklı ağrılar
  • Rahim sarkması
  • Kanser

Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin katılımını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir rahatsızlık olması halinde bu organlar da alınabilir.

Histerektomi tipleri

Ameliyatın tipi, muayene bulgularına, ameliyata neden olan hastalığa ve doktorun seçimine bağlı olarak değişmiş olur.

Abdominal (rahmin karından çıkarılması): alt karın bölgesinde rahme ulaşmak için ciltten süregelen bir kesi yapılır. Rahmin esnekliği ve ameliyatın yapılış nedenine bağlı olarak kesi yatay ya da dikey olabilir.

Karından yaklaşım diğer hastalık tiplerine göre daha uzun iyileşme vakti, gerektirir. Bununla birlikte bazı avantajları da vardır. Bu tip de tabip, rahim ve öteki bazı karın içi organları daha iyi görüp değerlendirebilir.

Vaginal histerektomi (vajen yolu ile rahmin çıkarılması): Bu yöntemde karnınızda kesi olmaz. Kesi vajren içinde olduğundan iyileşme zamanı karından meydana getirilen daha kısadır.

Laparoskopik histerektomi: ameliyatın kısmen veya tamamen denilen aletin aracılığı ile yapılmasıdır. Laparoskop ışıklı, mercek sisteminden oluşan, ince bir alettir. Minik bir kesi ile (çoğu zaman göbek çevresinden) karna sokulur.

Hekim hastanın karın içi organlarını yardımı ile ekranda görür. Ameliyata yardımcı aletlerin sokulması için birkaç tane minik kesi daha yapılır. Operasyon süresi karından ya da vajinal yolla meydana getirilen göre daha uzun, hastanın iyileşme periyodu daha kısa sürede tamamlanır.