web analytics

Kadın Hastalıkları Nelerdir

Kadın Hastalıkları Nelerdir

Kadın hastalıklarının tam zamanında tedavi edilmesi yaşam kalitesini artırır ve ileride karşılaşacağınız sorunları önler. Bu hastalıkların birkaç tanesinden bahsedeceğiz.

Vaginitis-Vulvitis

Dış genital organ ile vajen bölgesinin inflamasyonuna bağlı oluşan kötü kokulu akıntı, kaşıntı ve ağrı şikâyeti ile kendini gösteren bir hastalıktır. Genelde mantar, bakteri ve protozoo enfeksiyonları, iritan maddeler, kullanılan ilaçlar, tümörler ve hormonal değişiklikler bu hastalığa sebep olur.

Kadın Hastalıkları Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Adet dönemi öncesi başlayıp, adetin başlaması ile geçen karın ve kasık ağrısı ile karakterize bir durumdan ibarettir. Ergenlik döneminde sık bir şekilde görülebilir.

Ancak az da olsa ileri yaşlarda da ortaya çıkabilen bir durumdur. Rahmin salgıladığı prostoglandinin aşırı olması ya da buna karşı daha hassas olunması nedeni ile ortaya çıkan bu durum beraberinde anatomik bozukluklar da gösterebilir. Ağrılı adet görmeye; endometriozis, miyom ve adezyonlar da sebep olabilir.

Endometriozis, Endometrium adı verilen rahim içi zar tabakasının vücudun başka bölgelerine yerleşip büyümesi oluşan kadın hastalıkları grubunda yer alır. Bu doku yumurtalık yüzeyine yerleşirse endometrioma olarak adlandırılır.

Mesane, bağırsak, karın duvarı ve ameliyat dikişlerinde bile görülebilir. Aylık hormonal değişimler bu doku üzerinde etkili olduğundan ağrı ve kanama yapar.

Yapışıklık yapması ve anatomiyi bozmasından dolayı kısırlık sebeplerinden biridir. Diğer belirtiler; ilişkide ağrı, adetliyken kasık ağrısı, bağırsak hareketlerinin ağrılı olması, adetten önce başlayan lekelenmelerdir.

Miyom , Genelde ileri yaştaki kadınlarda meydana gelen kadın hastalıkları arasında yer alır. 40 yaşın üstündeki kadınların %30’unda görülebilen, iyi huylu rahim kası tümörüdür. Çoğu kez bulgu vermeyip ultrasonla tesadüfi olarak saptanabilir.

Rahim içindeki yerleşim yerine göre aşırı vajinal kanama, kasık ağrıları, sık idrara gitme isteği, kabızlık, gebelikte düşük ve kısırlık gibi durumlara neden olabilir.

HPV Enfeksiyonu

Cinsellik yolu ile bulaşan ve sık bir şekilde görülen bir hastalıktır. Bir grup virüs tipi, genital bölge de siğile; bir grubu ise rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Düzenli yapılan kontroller ile tanısı konulabilir. Bu virüse karşı geliştirilen koruyucu aşının 2006 yılından beri kullanıldığı da unutulmamalıdır.

Kadınlar, herhangi bir şikayeti olmasa bile her yıl 1 kez düzenli olarak ultrason eşliğinde jinekolojik muayene olmalıdır.