web analytics

Kısırlık Nedir

48

Kısırlık Nedir , Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için korkulan senaryoların başında gelir. Çoğunlukla bütün kadınların yaklaşık olarak %25’i hayatlarının herhangi bir kısmında kısırlık durumu ile karşı karşıya gelebilir.

Kısırlık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Dünya genelinde çiftlerin %8 ile 12’si kısırcık problemleri yaşamaktadır. Çiftlerin doğal yolla bebek sahibi olamamaları durumu kısırlık olarak nitelendirilmiştir. Genel hatlarıyla doğum kontrolü olmadan 12 aylık tertipli eşeysel ilişkiden sonra hamile kalmama olarak tanımlanır. Tıbbi anlamda bir çiftte kısırlık problemleri bulunduğunun söylenebilmesi yahut kısırlıktan şüphelenilmesi için 35 yaşın altındaki çiftlerin en az 12 ay, 35 yaşın üzerindekilerin de ortalama 6 ay süresince korumasız olarak düzenli cinsi ilişkide bulunmuş olmaları icap eder.

Kısırlığın nedenleri ; Yumurtlama ve döllenme esnasında bütün basamakların hamile kalmak için doğru bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Ara sıra çiftlerde kısırlığa sebep olan sorunlar sonradan kaynaklanabilir veya yaşamının herhangi bir döneminde gelişebilir.

Kısırlık nedenleri hanım ya da erkekleri negatif etkileyebilir. Bu biçim problemlerin %35’lik kısmında problemler erkekler tarafında görülür. Yeniden vakaların %35’i problemler hanımlarda görülebilir. Geriye kalan durumlarda hem erkeklerde aynı zamanda hanımlarda sorunlar olabilir.

Erkeklerde Kısırlık; Testislere bağlı anormal sperm üretimi veya işlevi genetik bozukluklar, diyabet benzer biçimde sağlık problemleri yahut klamidya, gonore, kabakulak yahut hiv benzer biçimde enfeksiyonlar olabilir. Testislerdeki genişlemiş damarlar sperm standardını etkileyebilir.

Erken boşalma gibi cinsel sorunlara bağlı spermin verilmesi ile alakalı sorunlar; kistik fibroz benzer biçimde bazı genetik hastalıklar benzer biçimde yapısal sorunlar veya üreme organlarında hasar yahut yaralanmaların olması.

Pestisitler ve diğer kimyasallar ve ışınım benzer biçimde belirli çevresel faktörlere aşırı maruz kalma bunlara sebep olabilir. Sigara, alkol, antibiyotikler, anabolik steroidler ya da diğerleri benzer biçimde belirli ilaçları alarak, ek olarak doğurganlığı etkileyen problemler olabilir.

Hanımlarda Kısırlık; Yumurtaların yumurtalıklardan salınmasını etkileyen ovülasyon bozuklukları. Bunlar polikistik over sendromu benzer biçimde hormonal bozuklukları içerir. Tiroid hormonu ve tane döngüsü etkileyebilir ve infertiliteye sebep olabilir.

Kanser tedavisi olan hanımlarda bu sorun olabilir. çölyak hastalıkları benzer biçimde hastalıklarda bu durumlara sebep olabilmektedir.