web analytics

Kısırlık Problemleri Nelerdir

49

Kısırlık Problemleri Nelerdir ? Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için korkulan senaryoların başında gelir. Çoğunlukla tüm kadınların yaklaşık olarak %25’i hayatlarının herhangi bir bölümünde kısırlık durumu ile karşı karşıya gelebilir. Dünya çapında çiftlerin %8 ile 12’si kısırlık problemleri yaşamaktadır.

Kısırlık Problemleri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Çiftlerin doğal yolla bebek sahibi olamamaları durumu kısırlık olarak nitelendirilmiştir. Genel olarak doğum kontrolü olmadan 12 aylık düzenli cinsel ilişkiden sonra hamile kalmama olarak tanımlanır. Tıbbi anlamda bir çiftte kısırlık sorunları olduğunun söylenebilmesi ya da kısırlıktan şüphelenilmesi için 35 yaşın altındaki çiftlerin en az 12 ay, 35 yaşın üzerindekilerin de yaklaşık 6 ay boyunca korumasız olarak düzenli cinsel ilişkide bulunmuş olmaları gerekir.

Kısırlığın Sebepleri Nelerdir?

Yumurtlama ve döllenme sırasında tüm basamakların hamile kalmak için doğru bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bazen çiftlerde kısırlığa sebep olan sorunlar doğuştan kaynaklanabilir ya da hayatının herhangi bir döneminde gelişebilir.

Kısırlık sebepleri kadın ya da erkekleri olumsuz etkileyebilir. Bu tarz problemlerin %35’lik kısmında sorunlar erkekler tarafında görülür. Yine vakaların %35’i sorunlar kadınlarda görülebilir. Geriye kalan durumlarda hem erkeklerde hem de kadınlarda sorunlar olabilir.

Erkeklerde Kısırlık Sorunları

Testislere bağlı anormal sperm üretimi ya da işlevi genetik bozukluklar, diyabet gibi sağlık sorunları ya da klamidya, gonore, kabakulak ya da HIV gibi enfeksiyonlar olabilir. Testislerdeki genişlemiş damarlar sperm kalitesini etkileyebilir.

Erken boşalma gibi cinsel sorunlara bağlı spermin verilmesi ile ilgili problemler; kistik fibroz gibi bazı genetik hastalıklar blokaj gibi yapısal sorunlar ya da üreme organlarında hasar ya da yaralanmaların olması. Pestisitler ve diğer kimyasallar ve radyasyon gibi belirli çevresel faktörlere aşırı maruz kalma bunlara sebep olabilir.

Sigara, alkol, antibiyotikler, anabolik steroidler ya da diğerleri gibi belirli ilaçları alarak, ayrıca doğurganlığı etkleyen sorunlar olabilir.

Kadınlarda Kısırlık Sorunları

Yumurtaların yumurtalıklardan salınmasını etkileyen ovülasyon bozuklukları. Bunlar polikistik over sendromu gibi hormonal bozuklukları içerir. Troid hormonu ve adet döngüsü etkileyebilir ve infertiliteye sebep olabilir. Kanser tedavisi olan kadınlarda bu sorun olabilir. Çölyak hastalıkları gibi hastalıklarda bu durumlara sebep olabilmektedir.