web analytics

Kürtaj Nedir

kurtaj-nedir

Tıbbi olarak “küretaj” yani kazımak kökünden türemiştir. Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Kürtaj operasyonu, ana rahminin içerisinde oluşmuş ve bireylerin istemediği gebeliğin cerrahi yöntemler kullanılarak bitirilme işlemine verilen addır.

Bireylerin istemediği gebelik durumları rasgele bir sebepten dolayı oluşabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı gebeliğin sonlandırılması istenebilmektedir.

Bazen bebeğin doğumuna maddi ya da manevi yönden hazır olmamak, bazen de sağlık problemlerinden dolayı kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj ülkemizde bazı genel şartlar sağlandığı takdirde yasaldır.

Kürtaj Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Öncelik ülkemizde bu tedavi ve rahatsızlık sebebiyle kürtaj yaptırılmasından dolayı birtakım yasalar çıkmıştır. Kliniğimizde 18 yaşını doldurup reşit olan kadınların kürtaj yaptırma hakkı yasal olarak bulunmaktadır.

Bu kişilerin kürtaj yaptırmak istemesi için bekar olmaları önemli bir şarttır. 18 yaşını dolduran ve evli olan kadınların eşlerinden izin belgesi niteliği taşıyan imzalı bir izin belgesi getirmesi kürtajın yapılması için en önemli adımlar arasında yer almaktadır.

18 yaş altında olan genç kızlar ise ailelerin izni ile bu işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayabilmektedir. Bu şartların oluşması ile kürtaj klinikleri arasında en hijyenik kliniklerden biri olan kliniğimizde kolaylıkla işlemleri gerçekleştirebilirler.