web analytics

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

kurtaj-sonrasi-800-400cinsel-iliski

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki, Kürtaj İşlemi Rahime Çok Zarar Veren Bir İşlem Olup Kadınların Enfeksiyon Kapmamaları İçin Uzman Doktorlar Tarafından Belirli Bir Süre Bir Çok Şey Yasaklanır. Bunlardan Biri De Eşlerin İlişkiye Girmesidir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Yaşayabilir miyim ?

Kürtajdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir, Kürtajdan Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir Sorusu Da Bu Noktada Çok Sorulur.

Kürtaj İşlemi İstenmeyen Gebeliğin Sonlandırılması İşlemine Denir. Rahim İçerisindeki Bebek Alınarak Gebelik Sonlandırılır. Ülkemiz Yasalarınca Bebek 10 Haftadan Küçük Olmak Zorundadır. Bu Süreden Fazla Olan Gebeliklerde İse Yasal Olarak Kürtaj İşleminin Yapılması Yasaktır.

Kürtaj İşlemi Günümüz Şartlarında Vakum Yöntemi İle Yapılır. Bu Şekilde Yapılan İşlem Çok Daha Güvenli Ve Pratiktir. 15 Dakika Gibi Çok Kısa Sürede Tamamlanan Kürtaj İşlemini Deneyimli Ve Uzman Kişiler Tarafından Yapılmalıdır. Unutulmamalıdır Ki Kürtaj Rahime Büyük Zarar Verebilir.

Kürtaj İşleminden Bir Hafta Kadar Sonra Doktorunuz Sizi Muayeneye Çağıracaktır. İlk Hafta Çok Az Şekilde Kanama Yada Adet Kanaması Gibi Bir Kanamanın Olması Normaldir.

Eğer İlk Bir Hafta İçerisinde Pıhtı Şeklinde Ve Şiddetli Kanama, Kötü Kokulu Akıntı Ve Şiddetli Ağrı Şikayetleriniz Olursa Mutlaka Kontrol Randevunuzu Beklemeden Doktorunuza Başvurmanız Gereklidir.

Kontrol Randevusunda İyileşme Süreciniz Değerlendirilir. Her Kadının İyileşme Süreci Birbiri İle Farklıdır Ve İyileşme Süreci Tamamlanmadan Kürtajdan Sonra İlişkiye Girmek Yasaktır. Genelde İyileşme Süreci Kişiden Kişiye Değişse De Tahmini 1 Ay Kadardır.

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doktorunuzun Verdiği İlaçların Düzenli Ve Tam Saatinde Alınmasına Dikkat Etmelisiniz. Ağrınız Olduğunda Size Önerilen Ağrı Kesiciyi Doktorunuzun Verdiği Ölçülerin Dışına Çıkmadan Alabilirsiniz.
 • Kürtaj Yapılan Hasta Hastaneden Aynı Gün Taburcu Edilir. Yemek Yeme Konusunda İse Bir Yasak Yoktur. Sulu Gıdalarla Beslenilmesi Gereklidir. Kabız Olmamaya Dikkat Edilmesi Bu Yönden Çok Önemlidir.
 • Banyo Yapılırken Ayakta Duş Alınmalıdır. Vajinaya Su Kaçırmamaya Çok Dikkat Edilmelidir. Enfeksiyon Riskini Artıracağı İçin Oturmadan Duş Almak Önemlidir. Sabun, Duş Jeli Gibi Kimyasalları Vajinadan Uzak Tutmak Gereklidir.
 • Tuvalet Temizliğine Çok Dikkat Etmek, Hijyen Kurallarına Uymak Çok Önemlidir.
 • Pamuklu İç Çamaşırı Giymelisiniz. Mutlaka İç Çamaşırlarınızı Ütüleyerek Giyin.
 • Petinizi Çok Sık Değiştirmelisiniz. Bir Petin En Çok Kalacağı Süre 4 Saattir.
 • Enfeksiyon Riskine Karşılık Tampon Gibi Malzemeler Kullanmamalısınız.
 • Havuz, Sahuna, Hamam Ve Deniz Gibi Enfeksiyon Kapabileceğiniz Ortamlardan Uzak Kalmalısınız.
 • Kürtaj İşleminden Sonra Rahim İçi Yapışıklık, Enfeksiyon, Delinme Tarzında Komplikasyonlar Gelişebilir. Bu Tür Komplikasyonlar İlerde Kısırlığa Neden Olacağından En Azından Enfeksiyon Riskine Karşı Dikkat Etmelisiniz.
 • Üşütmemeye Özen Göstermeli, Özellikle Ayaklarınızı Üşütmemek İçin Çorap Giymelisiniz.
 • Kürtaj Sonrasındaki Bir Hafta Kanama Adet Kanaması Şeklinde Olabilir. Bu Kanama Pıhtı Şekline Yada Parça Şeklinde Olur İse Mutlaka Doktorunuza Baş Vurmalısınız.
 • Akıntı Kötü Kokulu Bir Şekilde Gelir İse Enfeksiyonun İşaretidir. Hemen Hekiminize Danışmalısınız.
 • Adet Kanamasının 45 Gün Sonra Gelmesi Beklenir. Bazı Kadınlarda Bu Süre Daha Kısa Yada Daha Uzun Olabilir. Her Konuda Doktorunuza Danışmaktan Utanmayın Ve Soru Sormaktan Çekinmeyin.
 • Kürtajdan Sonra İyileşme Süreci Bitene Kadar, Doktorunuz Onay Verene Kadar İlişkiye Girilmemesi Gereklidir.