web analytics

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer ?

kurtaj-sonrasi-kanama

Kürtaj sonrası kanama ne kadar sürer ? Kürtaj sonrası kanama 1 hafta kadar daha parçalı olarak gelebilir bu normal bir durumdur.Her kürtaj sonrasında kadınlarda kanama süreci yaşanır bu kanamalar ilk gün daha fazla gelir sonrasında azalarak devam eder 1 hafta sonra kesilir.Kesilmemesi durumunda doktorunuza başvurunuz.

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer ?

Sonlandırılmak istenilen gebeliklerin sonlandırılması için küretaj işlemi yapılmaktadır. Kürtaj onuncu haftaya kadar yapılan bir operasyondur ve uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılan cerrahi bir müdahaledir.

Kadınlar kürtaj olduktan sonra dikkatli davranmalıdır. Çünkü kürtaj sonrası bir takım durumlar ortaya çıkar ve enfeksiyon kapmamak ya da daha hızlı iyileşmek için kadınların bu hususta daha özenli davranması gereklidir.

Kürtaj Sonrası Kanama Kaç Gün Sürer?

Her kadında yaşanan kanama süresi aynı olmaz. Ortalama olarak iki hafta boyunca kanama beklenmektedir. İlk günler daha yoğun olarak yaşanan kanamalar gün geçtikçe azalmaktadır. İki haftalık süreçte rahim içinde iyileşme olmaktadır. İyileşme ile beraber kanama miktarı da azalacaktır.

İki haftalık süreçte kanamanın döngüsü de azalarak bitmesi yönündedir. Eğer kanamalar azalmıyor ve çok yoğun bir şekilde kanama yaşıyorsanız bu durum bir anormallik işareti olabilir ve bu durumu doktorunuza danışmanısınız.

Bazı kadınlarda hiç kanama da olmayabilir. Tabii ki bu durum oldukça az bir orandır fakat kanama olması da hiç olmaması da normal olarak sayılmaktadır. İlk günler kanamalarda kan pıhtısı görebilirsiniz. Bu durum beklenen bir şeydir ve sizi korkutmasın. Fakat yine de kanamalar hızlı takip edin ve bu kan pıhtısı şeklinde yoğun kanamalar devam ediyorsa doktorunuza danışmaya unutmayın.

Kürtaj sonrası kanama normal midir?

Kürtaj sonrası kanama beklenen bir durumdur. Çoğu kadında kanama durumu ortaya çıkmaktadır. Bazı kadınlarda damlalar şeklinde az olarak görülen kanama pek çok kadından yoğun bir şekilde olabilir. Kanamalarında kan pıhtıları da yer alabilir.

Bu kanamaların olduğu gibi hiç kanama durumunun olmaması da mümkündür. Kanama olayı her kadında farklıdır ve kadının fizyolojik yapısına göre şekillenmektedir.