web analytics

Kürtaj Yasasıyla İlgili Bilmemiz Gerekenler

kurtaj-yasasi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Kürtaj Yasasıyla İlgili Bilmemiz Gerekenler, Ülkemizde kürtaj 1983 yılında nüfus planlanması ile ilgili kanun ve 2004 Türk ceza kanunu ile gebelik sonlandırmak için yasal süreç gebeliğin ilk 10 haftası olarak belirlenmiştir.

Kürtaj Yasasıyla İlgili Bilmemiz Gerekenler

04 Mayıs 1983 tarihinde kabul edilerek 27 Mayıs 1983 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan ve günümüzde de geçerliliğini koruyan 2827 numaralı Nüfus Planlaması Hakkında Kanunu’nun kürtaj ile ilgili 5. Maddesi “Gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde rahim tahliye edilebilir.” demektedir.

Eğer bir problem yoksa 10 haftalıktan büyük gebeliğin sonlandırılması, kasten adam öldürme, çocuk düşürme ve çocuk düşürttürme suçları arasına girer. Kürtaj yasalarımızla belli çerçeveler içerisinde sınırları belirlenmiş olup, uymayanlara cezai işlemler uygulanmaktadır.

Türkiye’de Kürtaj Yasaları

ÜlkemizdeKürtaj Yasasıyla İlgili Bilmemiz Gerekenler in en başında gebeliğin 10. Haftasını geçmeyecek şekilde 18 yaş üstü evli bayanlarda eş rızası ve imzası ile, bekar bayanlarda kendi inisiyatifi ve kararı ile 18 yaş altı anne – baba rıza ve imzası ile 15 yaş altı ise ancak mahkeme kararı ile yapılabilir.

Eğer gebeliğin devamı annenin sağlığı için problem teşkil ediyorsa heyet kararı ile gebelik haftası gözetmeksizin kürtaj işlemi yapılabilir. Ayrıca gebelik anomalisi var ise yine gebelik hekim kararı ile sonlandırılabilir.

Tabiki Kürtaj yaptırmak için gerekli belirli şartlar var, Bunları Aşağıda inceleyebilirsiniz. Kürtaj Yasasıyla İlgili Bilmemiz Gerekenler;

  • Kürtaj yaptırabilmek için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.
  • Evli iseniz, mutlaka eşinizin onayı gerekmektedir. ( Eş rızası olmadan kürtaj yapılamamaktadır. )
  • Kürtaj yaptıracak kişi 18 yaşından küçükse, Anne ve Babanın izni ve rızası gerekmektedir.
  • Hastanın acil kanaması, ve hayatını riske edecek bir durum varsa, hastanın kendi rızası yeterlidir.
  • Kürtaj yaptırmak için en fazla 10 haftaya kadar beklenebilir
  • Gebeliğin devam etmesi halinde, anne adayında ciddi sağlık problemleri oluşuyorsa Örneğin ; şiddetli bir kalp, böbrek, karaciğer hastalığı, astım veya hipertansiyon gibi bir durum varsa veya gebelik için zararlı olabilecek ilaçlar kullanmak zorunda ise “anne hayatı düşünülerek” gebelik haftasına bakılmaksızın gebelik sonlandırılabilir

Yukarıda şartlar sağlandığı takdirde kürtaj işlemi sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Ve hastamız çok kısa sürede günlük yaşamına devam edebilmektedir.