web analytics

Kürtaj İle Çocuk Aldırma Şartları Nelerdir

Kürtaj İle Çocuk Aldırma Şartları Nelerdir

Kürtaj İle Çocuk Aldırma Şartları Nelerdir, Kürtaj İşlemi Halk Arasında Gebeliğin Sonlandırılması Olarak Bilinmektedir. Ancak Jinekoloji Dalında Çok Daha Geniş Bir Anlama Sahiptir.

Kürtaj İle Çocuk Aldırma Şartları Nelerdir

Kürtaj İşlemi İle Gebelik Sonlandırma, Rahim İçerisinden Parça Alma, Durdurulamayan Uterin Kanamalarının Durdurulması, Düşükten Sonra Kalan Gebelik Materyallerinin Alınması Gibi Birçok İşlem Yapılmaktadır.

Ülkelerin Kürtaja Yaklaşımları Birbirinden Farklıdır. Bizim Ülkemizde İse 1982 Yılında Çıkan Yasa İle Kürtaj İşlemi Belirli Şartlar Doğrultusunda İzin Verilmiştir. Bu Sayede İstenmeyen Gebelikleri Sonlandırmak İçin Birçok Kadın Merdiven Altı Olarak Tabir Edilen Yollara Başvurmak Zorunda Kalmamıştır.

Kürtaj Şartları Nelerdir ?

18 Yaşını Doldurmuş Olan Her Kadın Tıbbi Bir Terminasyonla Karşı Karşıya Olmasa Da Son Adet Dönemi Sonrasında Gebeliğin 10. Haftasına Kadar İstenmeyen Gebelikleri Sonlandırabilir.

Buradan Da Anlaşıldığı Gibi Kişiler Gebeliğin İlk 10 Haftası Kürtaj Yaptırabilmektedirler. Kürtaj Şartları İle İlgili Şunlar Dikkate Alınmaktadır:

  • 18 Yaşını Doldurmuş Bekar Kadınlar Kendi İstekleri İle Kürtaj Olabilirler.
  • Evli Kadınlar Kürtaj Yaptırmak İstiyorlarsa Eşlerinin Onayı Gereklidir.
  • 18 Yaşından Küçük Kürtaj Yaptırmak İsteyenler İçin Anne – Baba Onayı Gereklidir.
  • Herhangi Bir Acil Durum Anında Kadının Eşinin Onayı Olmadan Sadece Kendi Onayı İle Gebeliği Sonlandırması Mümkündür.
  • Kişinin Hayati Tehlikesi Var İse Doktor Hasta Onayını Almadan Kürtaj İşlemini Yapabilir.

Kürtaj İşleminin Hem Medeni Kanunda Hem Ceza Kanununda Farklı Boyutları Vardır. Cenin Anne Rahmine Düştüğü Andan İtibaren Hak Sahibi Olduğu İçin Yasalarla Belirtilen Doğrultuda Kürtaj İşlemi Yapılmazsa Hem Hasta Hem De Doktor Yasal Suç İşlemiş Sayılacaktır.

Ayrıca Annenin Onayı Olmadan Kürtaj İşleminin Yapılması Suçtur. Bu Durum Sadece Yukarı Da Belirttiğimiz Gibi Hayati Tehlike Durumunda Geçerli Değildir.

Kürtaj Olmak İçin Neler Yapılmalı ?

Kürtaj İşlemi Yaptırmak İsteyen Kadınlar Bu İşlem İçin Hemen Bir Jinekolog İle Görüşmelidir. Gebeliğin Süresinin İlerlemesi Hastayı Hem Psikolojik Hem De Fizyolojik Olarak Daha Çok Zorlayacaktır.

10 Haftayı Geçmiş Olan Gebeliklerde Kürtaj İşleminin Yapılabilmesi İçin Kurul Onayı Gereklidir. Kurul Onayı İse Embriyonun Ölü Ya Da Sakat Olması Durumunda Verilmektedir. Gebeliği Sonlandırmanın En Doğru Yolu Kürtaj Yaptırmaktır.

Halk Arasında Bilindiği Gibi İğne Ya Da İlaç Kullanmak Hem Zaman Kaybına Hem De Sağlığınızın Bozulmasına Neden Olur.

Kürtaj Hakkında Bilgiler