web analytics

Kürtaj Sonrası Cinsellik ?

Kürtaj Sonrası Cinsellik ?

Kürtaj basit de olsa cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle dikkat edilmediği takdirde çeşitli enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Kürtaj sonrası yapılması gerekenler ile ilgili doktorunuz gerekli bilgiyi verecektir.

Kürtajdan ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girilebilir ?

Kürtaj olduktan sonra en az 10 gün süre ile cinsel ilişkiden uzak durmanız önerilir. Rahim içinde akıntılar olabileceği için enfeksiyon kapma riski yüksektir. Eğer 10 gün geçtiği halde hala vajinal akıntı sorunları yaşıyorsanız lütfen hekiminize danışınız.

Kürtajdan sonra tekrar hamile kalır mıyım ?

Kürtaj yaptırdıktan sonra yaklaşık 15 ile 25 gün arasında yumurtlama işlemi başlamaktadır. Kürtaj işleminden ortalama 45 gün sonra da adet kanamasının olmasını bekleriz.

Bu nedenle kürtajdan sonraki 15 ile 25 gün arası dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu süreçte tekrar gebe kalma oranı yüksektir.

Kürtaj operasyon yapıldıktan sonra 1 aya kadar âdet kanaması görülmemektedir. Ayrıca kürtaj kliniği olarak test etmiş olduğumuz bu durum 1 ay sonra düzelmektedir. Kürtaj işleminden sonraki hafta vajinada kanamalar meydana gelebilir.

Bu durum âdet kanamaları ile karıştırılmamalıdır. Kan pıhtılaşması barındırmayan kanamalar âdet kanaması değildir. Kürtaj işlemi oldukça basit bir operasyondur. Bu işlemin amacı istenmeyen gebelik durumuna bir son vermektir. Kürtaj yapıldıktan 15 20 gün süreye kadar cinsel birliktelik önerilmez.

Bunun sebebi cinsel organlarda oluşma ihtimali olan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar ciddi sorunlara yol açabildiğinden ilk 2 hafta bu birlikteliği yaşamamakta fayda vardır.

Kürtaj Hakkında Bilgiler