web analytics

Kürtaj Sonrası Regl

Kürtaj Sonrası Regl

Kürtaj Sonrası Regl, Kürtajdan sonra adet ortalama 30-40 gün sonra görülür. Bu süre bazen 20 gün kadar kısa olabilir. Bazen daha uzun olabilir. Kürtaj sonrasında adet gecikmesi sık raslanan bir durumdur, ancak genellikle en fazla 1 hafta – 10 gün sonra adet başlar.

Kürtaj Sonrası Regl Olabilir miyim ?

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; kürtajın yapıldığı günden sonra en fazla 40 gün geçmesine rağmen hala adet (regl, mens) başlamamışsa doktoruna başvurulmalıdır.

Kürtaj adet düzensizliğine neden olur mu?

Kürtaj işlemi adet düzensizliğine yol açmamaktadır. Kürtaj işleminde hormonal dengeyi etkileyebilecek işlemler uygulanmamaktadır. Kürtajdan sonra ilk adet gecikebilir. Bunun sebebi genellikle stres olmaktadır. Ancak ilk adetten sonra, kürtajdan önceki adet düzeni devam edecektir.

Kürtajdan sonra adet gecikmesi ne anlama gelir?

Kürtaj işleminden sonra ilk adet genellikle 1 ay içerisinde görülmektedir. Fakat adet gecikmesi meydana gelebilir. Kürtaj işlemi, stres gibi sebeplerle adet gecikebilir. Bu sebeple de kürtajdan sonraki ilk 45 gün içinde adet görülmesi beklenmektedir.

Şayet beklenen günde adet görülmezse mutlaka bir jinekoloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Şayet adet gecikmesine yol açan faktör; Asherman Sendromu ise, bu durumda tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kürtaj işlemi sonrasında işime ne kadar sonra dönebilirim?

Kürtajdan hemen sonra günlük yaşantıya dönülebilir fakat genellikle 1-3 gün dinlenmek önerilmektedir. İş temposu yoğunsa bu aşamada stres faktörü artabilir.

Kürtaj sonrası spiral ne zaman takılır?

Kürtaj işleminden sonra aynı gün spiral takılabilmektedir. Fakat kürtaj sırasında rahim henüz büyüktür ve kanal açıktır. Bundan dolayı da çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu sebeple de en uygunu kürtajdan sonrası ilk adette spiral takılmasıdır.

Kürtaj sonrası ne zaman doğum kontrol hapı başlanmalıdır?

Kürtajdan sonra ilk adet kanamasında kişiye uygun doğum kontrol hapları belirlenmeli ve kullanım başlamalıdır.

Kürtaj işlemi kişi de adet düzensizliklerine neden olabilir mi?

Kesinlikle uygulanan kürtaj işlemleri kişi de adet düzensizliğine sebep olmaz. Çünkü kürtaj işlemi kadının hormonlarını etkileyecek bir yöntem değildir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra ilk adet görme zamanı değişken olabilmektedir.

Ancak daha sonra meydana gelen adet kanamaları kürtaj olmadan önceki düzeni gibi devam eder. Özellikle kürtaj işlemi uygulanmadan önce hastadaki adet düzensizlikleri kürtaj sonrasında da düzensiz olması gayet normaldir.

Kürtaj Hakkında Bilgiler