web analytics

Kürtaj Sonrası Spor

Kürtaj Sonrası Spor

Kürtaj Sonrası Spor Yapılır mı ? Kürtaj sonrası spor yapabilir miyim ? hastalarımızdan en çok duyduğumuz sorulardan biridir. Kürtaj yaptırdıktan sonra dikkatli olmak gereken konulardan biri olan spor, bazen ilk birkaç gün kısıtlanabilmekte, hatta ağır egzersiz yapan biri iseniz operasyondan sonraki ilk günlerde ağır spordan uzak durmanız gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Spor Yapabilirmiyim ?

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için en çok uygulanan yöntemlerden biri olan kürtaj, birçok kadında korku yaratmaktadır ancak uyutularak kürtaj yapıldığında.

hasta kürtaj sonrası ağrı başta olmak üzere hiçbir şeyi hatırlamaz. Buda hastanın kürtaj işlemi sonrası psikolojisi için oldukça önemlidir.

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır ?

Rahim içindeki dokunun alınması için yapılan kürtaj işlemi tıbbi olarak tanı ve tedavi için de kullanılmakla birlikte en sık bebek aldırma için başvurulan bir cerrahi türüdür.

Rahim enfeksiyonu başta olmak üzere genital enfeksiyon riski olduğundan hatta çok daha ciddi riskleri bulunduğundan dolayım kürtajın uzman doktorlar tarafından son derece steril bir ortamda yapılması gerekir.

Bu gibi olmazsa olmaz şartların yerine getirilmeden yapılması rahim içine verilen zarardan, tüplerin yapışıklığına neden olacak müdahalelerde bulunmaktan.

dolayı kadının kürtajdan sonra hamile kalma durumunu tamamen bitirebilir, daha da kötüsü kadının hayatını kaybetmesine yol açabilecek kadar ciddi sorunlar doğurabilir.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj işleminde yeni teknolojilerin kullanılması ve işlemin kısa süre içinde tamamlanması birçok insanın kürtajı bir cerrahi operasyon olarak düşünmemesine neden olmaktadır. Ancak kürtajın küçükte olsa bir cerrahi operasyon olduğu unutulmamalı ve kürtaj işlemi sonrasında mutlaka doktorun uyarı ve önlemlerine uyulmalıdır.

Kürtaj işleminden sonra ki ilk 20 gün hem vücudun hem de psikolojinin kendini yenileme sürecidir diyebiliriz. Bu nedenle hastalar bu süreçte kendilerini fizyolojik ve psikolojik zor koşullardan sakınmalıdır. Kürtajdan sonra görülebilecek komplikasyonlara hazırlıklı olmalı bunları en aza indirebilmek için bol bol dinlenmelidir.

Kürtaj işlemi sonrasında vücudunuzun kendini toparlaması için zaman tanımanız gerektiğini unutmayın. Ağır maddeler kaldırmak, egzersiz yapmak, vücudu zorlamak hem ağrılarınızın hem de kanamanızın artmasına neden olmaktadır.

Ayrıca kürtaj sonrası süreçte genital bölge temizliği de oldukça önemlidir. Bu nedenle havuz, deniz veya küvet gibi yerlere girilmemeli tampon yerine ped kullanılmalıdır. Oluşacak enfeksiyonlar ağrı ve kanamaların artmasına neden olabilir.

Kürtaj Hakkında Bilgiler