web analytics

Kürtaj Sonrası Yapılacaklar

Kürtaj Sonrası Yapılacaklar

Kürtaj 10 dakika kadar süren bir cerrahi operasyon olmasına karşılık lokal ya da genel anestezi ile gerçekleşmektedir. Kürtaj Sonrasında Oluşabilecek Yan Etkiler : Anestezi işlemine bağlı olarak bulantı ve kusma gerçekleşebilir.

  • Kürtaj işlemi sonrasında adet ağrılarına benzeyen ve genellikle kasıklardan vuran ağrılar görülebilir. Bunun için doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanmalısınız.
  • Kürtajdan sonra vajinal akıntı görülebilir. Rahim içini temizlemekte kullanılan solüsyon nedeni ile bu tür akıntılar gayet normaldir.

Kürtaj işlemi genellikle ağrısız ve acısız bir şekilde sonlandırılmaktadır. Genel olarak kısa bir dinlenme sürecinden hemen sonra hasta normal yaşantısına dönebilmektedir.

Kürtaj Operasyonundan Sonraki Süreçler

Kürtaj operasyon yapıldıktan sonra 1 aya kadar âdet kanaması görülmemektedir. Ayrıca kürtaj kliniği olarak test etmiş olduğumuz bu durum 1 ay sonra düzelmektedir. Kürtaj işleminden sonraki hafta vajinada kanamalar meydana gelebilir.

Bu durum âdet kanamaları ile karıştırılmamalıdır. Kan pıhtılaşması barındırmayan kanamalar âdet kanaması değildir. Kürtaj işlemi oldukça basit bir operasyondur. Bu işlemin amacı istenmeyen gebelik durumuna bir son vermektir. Kürtaj yapıldıktan 15 20 gün süreye kadar cinsel birliktelik önerilmez.

Bunun sebebi cinsel organlarda oluşma ihtimali olan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar ciddi sorunlara yol açabildiğinden ilk 1,5 veya hafta bu birlikteliği yaşamamakta fayda vardır.

Kürtaj Hakkında Bilgiler