web analytics

Kürtaj Yasal Mı Yasak Mı ?

Kürtaj Yasal Mı Yasak Mı ?

Kürtaj Yasal Mı Yasak Mı ? sorusuna verecek en güzel cevapları yazımızda inceleyebilirsiniz. Kürtaj Aslında Yasak ama Yasal olan durumlar içindedir. Biraz karışık geldiğinin farkındayım ve bunu şöyle açıklamak istiyorum

Kürtaj Yasal Mı Yasak Mı ?

Kürtajın Yasallaştırılması ; Türkiye’de kürtajın yasallaştırılmasının asıl sebeplerinden biri anne ölümlerini en az seviyeye düşürmektir. 1974 yılında her 100.000 doğumda 208 anne hayatını kaybetmekteydi. 2013 yılında ise bu aran 100.000 doğumda 20 oranına kadar düştü.

Kürtaj normal şartlarda yasaldır tabiki ilk 10 haftaya kadar ise, zorla yapılan birliktelik durumu varsa bu süre 20 haftaya kadar uzayabiliyor.

Kürtaj yasak değil ve ülkemizde yasal ancak tabiki belirli şartları var. Nedir bu şartlar ?

Öncelikle kürtaj yaptırmak isteyen kişi kendi başına kürtaj oluyorsa, bekarsa 18 yaşını doldurmuş olmak zorundadır. 18 yaşında küçük çocukların anne ve babasının izni ve rızası olmadan kürtaj yapılamamaktadır.

18 yaşını doldurmuş ancak evli ise, mutlaka eşinin rızası olması gerekmektedir. Anne hayatını riske edecek çok acil bir durum söz konusu ise anne adayının rızası yeterli olmaktadır.

Devlet hastaneleri, rutin yoğunlukları sebebiyle genel olarak kürtaj işlemlerini çok fazla yapmamaktadırlar. Ancak tam teşekküllü özel kliniklerde gerekli şartları karşılıyorsanız kürtaj yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz ve operasyonla ilgili hiçbir bilgi 3. Kişilerle paylaşılmamaktadır. Bu konuda içiniz tamamen rahat olabilir.

Ülkemizde kürtaj işlemi daha aktif olarak özel hastaneler ve kliniklerde yapılmaktadır. Kürtaj yaptırmadan önce, güvenilirliğinden emin olmadığınız yerlerde kürtaj yaptırmayın. Bu konuda özel kliniğimiz sizlere için tasarlanmış sizi hem psikolojik, hem de bedenen çok iyi anlıyor ve tanıyoruz.

Kürtajın Yasal Süreci; 10.cu haftaya kadar olan gebeliklerde anne çocuğu istemezse veya anne hayatını riske atan bir durum söz konusu ise kürtaj işlemi yapılabilir. Aynı şekilde bebeğin hayatı da riske ediliyorsa.

Kürtaj isteğe bağlıyla eğer yani herhangi bir sağlık sorunu yoksa veya zorla birliktelik durumu kürtaj işleminin ücreti devlet tarafından karşılanmamaktadır. Yani özel olarak ödenilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak kürtaj işlemi gerekli şartlar karşılandığı taktirde yasal bir işlemdir ve herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Sadece dikkat etmeniz gereken en önemli kural kürtaj yaptırdığınız yerin merdiven altı bir yer olmaması.

Kürtaj Hakkında Bilgiler