web analytics

Kürtajdan Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer ?

kurtaj-sonrasi-agri

Kürtajdan sonra ağrı ne kadar sürer, Kürtaj operasyonu ortalama 5 – 10 dakika arası süren bir işlemdir. Hastanın genel anestezinin etkisinden geçmesi için hastayı bir 1 saat kadar gözlem altında tutmak gerekiyor. Bu 1 saatten sonra hasta normal olarak günlük hayatına dönebiliyor.

Kürtajdan Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer ?

Operasyon sonrası çok az, âdetten daha az olan bir vajinal kanama oluyor. Bu kanamada ağrı hemen hemen hiç olmuyor, olursa da ağrı kesicilere yanıt veriyor. Bu kanama 1 hafta, 10 gün kadar sürebiliyor.

Daha sonra bu kanama bitiyor ve hasta kürtaj yaptıran kişi 1,5 ay sonra, hamileliğin sonlandırılmasından ortalama 1,5 ay sonra tekrardan adet oluyor.

Kanamanın devam ettiği süreçte cinsel ilişki yasak

Kürtajdan sonraki ilk 1 hafta eğer kanama devam ediyorsa, kanamanın devam ettiği müddetçe cinsel ilişki yasaklanıyor. Çünkü bu dönemde rahim enfeksiyonlara karşı açık bir durumda. Dolayısıyla enfeksiyona sebep olabilecek bir cinsel ilişki, yine aynı şekilde deniz, havuz gibi aktiviteler bu ilk 1 haftalık, 10 günlük süre içerisinde yasaklanıyor.

Kürtaj sonrası tampon kullanmak sakıncalı değil

Tampon kullanımı, kürtajdan sonra sakıncalı değil. Ancak tampon kullanımının çok kısa süreli olarak kullanılması, sık sık değiştirilmesi gibi çok sıkı koşulları vardır.

Eğer bu kurallara uyulursa ve uygulamasında gerekil hijyen kurallarına saygı gösterilirse tampon kullanmakta bir sakınca yok. Ancak ortaya çıkan kanama normalde tampon kullanmayı gerektirecek bir kanamadan daha azdır. Dolayısıyla büyük ihtimalle böyle bir şeye gerek olmaz.

Kürtaj işleminde yeni teknolojilerin kullanılması ve işlemin kısa süre içinde tamamlanması birçok insanın kürtajı bir cerrahi operasyon olarak düşünmemesine neden olmaktadır. Ancak kürtajın küçükte olsa bir cerrahi operasyon olduğu unutulmamalı ve kürtaj işlemi sonrasında mutlaka doktorun uyarı ve önlemlerine uyulmalıdır.

Kürtaj işleminden sonra ki ilk 20 gün hem vücudun hem de psikolojinin kendini yenileme sürecidir diyebiliriz. Bu nedenle hastalar bu süreçte kendilerini fizyolojik ve psikolojik zor koşullardan sakınmalıdır. Kürtajdan sonra görülebilecek komplikasyonlara hazırlıklı olmalı bunları en aza indirebilmek için bol bol dinlenmelidir.

Kürtaj işlemi sonrasında vücudunuzun kendini toparlaması için zaman tanımanız gerektiğini unutmayın. Ağır maddeler kaldırmak, egzersiz yapmak, vücudu zorlamak hem ağrılarınızın hem de kanamanızın artmasına neden olmaktadır.

Ayrıca kürtaj sonrası süreçte genital bölge temizliği de oldukça önemlidir. Bu nedenle havuz, deniz veya küvet gibi yerlere girilmemeli tampon yerine ped kullanılmalıdır. Oluşacak enfeksiyonlar ağrı ve kanamaların artmasına neden olabilir.